Faydalı Bilgiler

Havuz Temizliği Nasıl Yapılır?

Açık veya kapalı havuz fark etmez havuz temizliği nasıl yapılır bilmemiz gerekir. Her şeyden önce her ikisinin havuz temizliği de periyodik olarak yapılmalıdır.  Havuz kimyasallarının kullanımı ile havuz suyunun gün boyu hijyenik kalacağını bilmemiz gerekir. Havuz kimyasal kullanımlarını ölçümler yaparak akşamları kullanıp temizliği de sabah süpürdükten sonra ters yıkama ile dışarıya atarsak doğru işlem yapmış oluruz.

Havuz suyunun temizliği filtreler içinde bulunan kum ile de ilgilidir. Bu nedenle sezon açılışlarında filtrelerde ki kumlarında gözden geçirilmesi gerekir. Filtrelerde ki kumun temizliği için yılda bir kez kum temizleyici ilave edilmeli ve ters yıkama ile dışarıya tahliye etmek gerekir. Filtrelerde ki kumun ise 3 yılda bir değiştirilmesi gerekir.

Havuz temizliği kapsamında havuza girmeden önce duşa girip daha sonra ayak dezenfektanlı sudan geçtikten sonra havuza girmek havuz suyunun temizliği için yine önemli bir husustur. Çünkü ayaklarda bulunan mantar havuz suyuna çok hızlı bir şekilde bulaşıp yayılabilmektedir.  Havuz temizliği insan sağlığı için önemli olup, dikkatsizliğe veya gevşekliğe izin vermemiz gerekir. Havuzlarımızda küçük çocuklardan yaşlı insanlara kadar değişik yaş ve hastalıkta insanla yüzmektedir. Bu nedenden dolayı havuz temizliği nasıl yapılır iyi bilmek ve ödün vermeden uygulamamız gerekir.

Havuz Kimyasalları Nasıl Kullanılmalıdır?

Havuz kimyasallarını genelde akşam saatlerinde olmasını öneriyoruz. Kullandığımız kimyasalı seyreltip havuz suyuna ilave etmemiz gerektiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Seyrelti yaparken maske kullanmak sağlığımız açısından önemlidir.

Havuz kimyasallarının kullanım miktarı ne olmalıdır?

Havuz suyuna klor ve ph düşürücüyü daima ölçüm yaparak kullanmak gerekir. Zira bu iki ürün havuz suyunun can damarıdır. Bu kimyasalların fazlası da azıda zararlıdır. Ph değerinin ideal değeri 7.2-7.6 olmalıdır. Klor ise 1,5 PPM değeri idealidir.

Çökerticiyi hafta da iki kez akşam saatlerinde 100 metre küp havuz suyuna 1lt seyrelterek serpilmelidir. Makineler 4 saat çalıştıktan sonra dibine çökmesi için durdurulmalıdır. Sabah erken saatlerde süpürülüp ters yıkama ile dibe çöken kir temizlenmelidir. Daha sonra havuzu hizmete açabiliriz.

Yosun önleyici ve parlatıcı ilaveleri haftada bir gün 100 metre küp havuz suyuna her ikisinden birer litre seyreltip havuz suyuna ilave edip makineleri çalıştırmalıyız.

İdeal bir havuz suyu periyodik ve düzenli bakım ile olur Periyodik bakımları doğru yapılmayan havuzlarda sorun yaşanacağını bilmemiz gerekir.

Havuz suyu neden bulanıklaşır ve nasıl düzeltilir?

Havuz suyu, genelde kimyasal kullanımındaki hatadan veya filtrasyon kumunun zamanında değiştirilmediğinden dolayı bulanıklaşır. Havuzun suyunu filtredeki kumun temizlediğini unutmamalıyız. Kullanım süresi dolmuş veya taşlaşmış kumun havuz suyuna faydadan çok zararı vardır. Bu iki hususu göz önünde tutup ona göre bakım yapmak gerekir.

Havuz suyu neden yeşerir ve nasıl düzeltilir?

Havuz suyunun yeşermesi klor eksikliğinden, ph ayarının olmamasından veya filtrelerin düzenli çalışmamasından kaynaklanır. Havuz suyu yeşermişse yapmamız gereken havuz suyunu şoklamaktır.

100 metre küp sudan en az 20 ton suyu ters yıkama ile dışarı alıp bir o kadar taze su ilave etmeliyiz. Makineleri açıp 100 metre küp suya 1,5 Kg klor granül %90 seyreltip ilave ettikten dört saat sonra 2 Kg ph düşürücü ilave edip havuzu bir gün dinlendirmemiz gerekir. Bir gün sonra havuzu hizmete açabiliriz.

Havuz suyu temizliği nasıl olmalıdır?

Havuz suyunun temizliği sağlığımız açısından çok önemlidir. Bakımları düzenli yapılmayan havuz suyu hijyen olmadığı gibi mikrop yuvasına dönüşür. Sağlıklı bir havuz suyu için havuz her gün süpürülmeli ve ölçümleri yapılmalıdır. Ölçüm yapılmadan eklenen havuz kimyasalları insan sağlığı için zararlıdır.

Ters yıkamanın faydaları nelerdir?

Ters yıkama, filtreler deki biriken pisliklerin dışarı tahliyesinden oluşuruz. Ters yıkama yapılmazsa filtreler deki biriken pislik havuz suyuna dönüş yapar. Bu nedenle her iki günde bir ters yıkama yapılmalıdır.

Havuz suyu şoklaması nasıl yapılmalıdır?

Yeni şebeke suyu ile doldurulmuş bir havuzu şoklamak için 100 metre küp suya 4 Kg Klor %70 havuz kimyasalı makineler çalışırken ilave etmeliyiz. 4 saat sonrasında ise 3.5 lt ph düşürücü ilave edip suyun açılmasını beklememiz gerekir. Böylece şoklama işlemi tamamlanmış olur.

Test kiti ile havuz suyu nasıl ölçülür ve ideal ölçüm ne olmalıdır?

Ölçümlerde sıvı şeklindeki ölçüm kitlerinin yerine hap şeklindeki ölçüm kitlerinin kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Çünkü hap ölçüm kiti diğer ölçüm kitlerine göre daha doğru sonuç vermektedir.

Test kitinin sarı kısmı klor ölçümü için kırmızı bölümü ph ölçümü içindir. Öncelikle sarı bölüme suyu almalıyız. Bunu yaparken elimizi dirseğimize kadar sokup yapmalıyız. Daha sonra 1 adet ölçü hapı atıp çalkalayıp 1,5 ppm olmasını beklemeliyiz. Kırmızı bölümün ölçümünde ise klor gibi 1 adet hap atıp sonucun ph değerinin 7.2-7.6 arası olmasını sağlamalıyız.

Havuz suyunun kaç ton olduğu nasıl hesaplanır?

Bunu hesaplarken aşağıdaki formülü kullanırız.

Uzunluk X En X Derinlik = ? Ton